#CARP #CARPFISHING #TROPHYCARP #CARPTODAY.RU
Последвайте ни в Meta/Facebook
Присъединете се към Телеграм канала ни.
Станете част от нашата група във Facebook
Повишаването на температурата на въздуха и количеството слънчева светлина, както и продължителността на дневните часове, допринасят за затоплянето на водата. В зависимост от региона и времето, водата започва да се затопля бавно от около средата на април, от горните към долните слоеве. Докато горният слой може да достигне 10-15 градуса, температурата на дъното може да се задържи на 5-7 градуса (което е напълно некомфортно за шарана. Той е, нека си припомним, студенокръвен организъм и телесната му температура зависи пряко от температурата на водата).
Пролет
Ето защо за риболов на шаран през пролетта се избират плитки или по-спокойни части на водните басейни. Съвет за риболов: През пролетта, в топлите слънчеви дни, не забравяйте да опитате риболов със Zig-Rig. Той е много ефективен при благоприятно време в началото на сезона, когато рибата се придържа към горните и средните слоеве на водата.
Основният помощник при смесването на слоевете и изравняването на термичния градиент на водата е вятърът. Наличието на непрекъснат вятър върху водоема позволява равномерно разпределение на температурата във всички слоеве, което позволява по-успешен улов на шаран от дъното. Въпреки това, в началото на пролетта, когато само малка част от горния слой се е затоплила, вятърът може само да го охлади, смесвайки го с огромния обем студена вода.
Лято
През летните месеци повечето водоеми с дълбочина до 3-4 метра имат практически равномерна температура на водата или леко повишаване на температурата в горните слоеве и понижаване в долните. Само във водоеми с дълбочина над 6 метра се образува термоклин, когато слоят на дъното не се затопля.
Термоклинът е слой, където има рязък скок от топъл горен слой към студен долен слой. Казано по-просто, термоклинът е рязка промяна в температурата на водата. Колко рязка? В някои случаи, с дълбочина, температурата може да падне с повече от 10 градуса само на половин метър дълбочина. Термоклините обикновено се срещат в спокойни водни басейни, като кариерни езера и дълбоки водоеми.
През топлия сезон, увеличено количество слънчева светлина прониква през повърхността на водата. Тя се преобразува в топлинна енергия и горният слой вода започва бавно да се затопля. Веднага щом водата достигне температурата на околния въздух, тя започва да се разширява. Всъщност разстоянието между молекулите на загрятата вода е по-голямо от това на студената вода. Това разширение води до намаляване на плътността на водата. Съответно, теглото ѝ намалява. Как? Броят на водните молекули остава същият, но сега те са разпределени в по-голям обем.
Слънцето не може да затопли по-дълбоките слоеве вода до същата температура като водата на повърхността. Тази по-студена и по-плътна вода всъщност е по-тежка от повърхностните слоеве. Тази разлика в теглото е причината за образуването на термоклина.Без смесване, топлите водни маси се издигат над по-плътни студени слоеве, образувайки граници с резки температурни промени. Може да се каже, че топлата вода плува по повърхността на студената вода, като разлято слънчогледово олио.
През лятото най-важният фактор за местоположението на шарана може да не е температурата на водата, а наличието на кислород в нея. Кислородът продуктивно насища хладната вода, така че в горещите месеци, особено при безветрено време, се наблюдава негов недостиг. В този случай шаранът ще се придържа или към колекция от водорасли, които произвеждат кислород, или към повърхността на водата, където въздушните течения бавно насищат водата с желания кислород.
Вятърът играе голяма роля, именно той и вълните едновременно разтварят кислорода във водата и смесват слоевете. В резултат на това, след продължителни пориви на вятъра, долният слой може вече да е най-благоприятен за рибите.Вятърът също играе много важна роля по време на риболов по всяко време на годината. Това е особено забележимо през пролетта и лятото. През пролетта слънцето започва да затопля водата, а вятърът от своя страна премества топлия горен слой вода към ветровитата страна. Като се вземе предвид движението на водата и вятъра, можете успешно да изберете най-удобната (за рибата) страна на водоема и да ловите риба от нея. Особено добре е, ако вятърът е южен - той е най-топлият. В горещото лято, когато вятърът утихне и слънцето е в зенита си, топлата вода започва да прегрява и цъфти, има по-малко кислород, в този случай вятърът и дъждът помагат много. Те насищат водата с кислород и я смесват, което има положителен ефект върху активността на шарана.
Дъждът създава ефект, подобен на вятъра. Падащите капки охлаждат горния слой, добавяйки кислород към него. Постепенно по-студеният горен слой потъва на дъното (не забравяйте: колкото по-студена е водата, толкова по-плътна е тя). В резултат на това на дъното се образува хладен слой с изобилие от кислород, което има положителен ефект върху храненето на шарана от дъното.
Есен
Есента е време на понижаване на температурите и силни пориви на вятъра. Комбинацията от постепенно понижаване на температурата и вятъра означава, че всички слоеве вода са в приблизително еднакви условия.По това време на годината водораслите умират, листата окапват и впоследствие се разлагат от микроби, които едновременно абсорбират кислород. Но през есента ветровете насищат водите с кислород толкова много, че процесът на разлагане не е проблем (за разлика от лятото).
Анализирането и разбирането на случващото се във водата е най-важната част от риболова, която ще ви помогне да изберете мястото, времето и метода на риболов много по-ефективно. Много рибари прекарват часове в ръцете си с маркерна плувка, измервайки дълбочината и правейки маркерна карта, но нямат представа как да използват получената информация. Сега знаете на какво да обърнете внимание!
Статията достига до вас, благодарение на https://carptoday.ru/, ако ви е харесала, моля споделяйте и коментирайте.
Последвайте ни в Meta/Facebook
Присъединете се към Телеграм канала ни.